Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

historie LZS

   HISTORIE LÓŽE U ZELENÉHO SLUNCE  

Lóže u Zeleného Slunce vznikla v Jihlavě ve 3 fázích: nejdříve pomyslně (jako idea) v září 2007, teoreticky potom (vytvoření názvu, www stránek, rozpracovaných idejí a návrhu činnost) v únoru 2011; prakticky jako skupinová pracovní lóže začala fungovat v červnu 2014.
L.·. U.·. Z.·. S.·.založil Pavel A. Jurkovič (dále jen PJ; narozen 1972 na Hané, od 1999 žijící na Vysočině) v návaznosti na své přednášky s následnými dlouhými diskuzemi o hermetických vědách (astrologii, alchymii, magii, kabale, tarotu atd.), které pravidelně konal v jihlavské čajovně Green-Space od 18. 9. 2007 (do dubna 2014) pod pseudonymem Abbé de Echinopolis.
V sobotu 12. února 2011 po úvaze a krátkém rozjímání vymyslel PJ kompletní název
L.·.U.·.Z.·.S.·. a v 16:47 založil první lóžové internetové stránky (zeleneslunce.websnadno.cz).
L.·. U.·. Z.·. S.·. tedy zpočátku fungovala pouze jako hermetické přednášky s diskuzemi, které vedl jeden čleověk a internetové stránky, jejichž cílem bylo především aktuálně informovat o nadcházejících přednáškách + zveřejňovat některé studijní materiály, výstupy z některých přednášek a uvádět odkazy na jiné aktivity, které s hermetismem souvisejí (akce, konference, přednášky, spolky, knihy apod.).
Během necelých 7 let měl PJ v Green-Space celkem 104 hermetických přednášek. Má také dlouholeté zkušenosti z členství v mnoha hermetických lóžích, řádech a spolcích.
Spoluzakladateli L.·.Z.·.S.·. se stali blízcí přátelé PJ, kteří se také zajímají o hermetické nauky - fr. Nautilus a sr. Temperantia , ti se podíleli na činnosti jen občas, stali se spíše jakousi formální záštitou lóže.
Od r. 2013 měl PJ hermetické přednášky také v nově vzniklém Antikvariátu Jihlava. Ten svoji činnost ukončil žel již r. 2014. Téhož roku PJ ukončil přednášky i v čajovně GS s úmyslem posunout činnost lóže více prakticky. Se zakladatelem a majitelem Antikvariátu Jihlava Tomášem Plesingerem (dále jen TP), který se také velmi zajímal o hermetismus, se dohodli na tom, že budou v práci L.·. U.·. Z.·. S.·. pokračovat společně, a to především již praktickou formou - lóžové práce pro méně lidí, ale už jen pro ty, kteří chtějí hermeticky pracovat aktivně a také se spolupodílet na lóžových aktivitách.
V květnu 2014 byly spuštěny nové webové stránky (http://luzs.cz/), které shrnují práci L.·. U.·. Z.·. S.·. a slouží členům i veřejnosti pro osobní studium. Na webu se též zveřejňují termíny programu L.·. U.·. Z.·. S.·. i jiných zajímavých akcí. Obsah se neustále doplňuje jak autorskými tak převzatými texty, i překlady z cizích děl.
První uzavřené pracovní setkání L.·. U.·. Z.·. S.·. spořádali PJ a TP v pátek 27. června 2014 v salonku jihlavské kavárny Salotto - sešli se celkem 4 lidé. Práce trvala asi 4 hodiny a měla složku jak studijní (alchymie, hebrejština), tak praktickou (rituály, očistná či posilující cvičení, invokace apod.).
Od té doby lóže funguje již jako klasická členská organizace a lóžové práce probíhají pravidelně každý měsíc. Jsou určeny pouze členům lóže nebo speciálně pozvaným hostům (z jiných lóží a spolků, odborníkům apod.). Zpočátku probíhaly v saloncích některých jihlavských kaváren, které ale nebyly vhodným prostředím, a tak díky laskavé podpoře čajovny Green-Space probíhají nyní uzavřená setkání opět tam. V současnosti (2016) se pravidelně k lóžovým pracem schází 6-12 lidí.
Mimo pravidelných setkávání probíhají i mimořádná venkovní setkání s krátkými rituály a následným otevřeným posezením v kavárně (kam může přijít kdokoli a neformálně se členy lóže popovídat a čemkoli ho zajímá) nebo delšími pracemi na vhodných místech mimo Jihlavu (např. výroba fluidického kondenzátoru, magických hůlek, pečetí, spagyrie, delší rituály, evokační praxe apod.).
Od r. 2014 L.·. U.·. Z.·. S.·.spolupracuje také s některými jinými hermetickými spolky v ČR, úžeji potom s Volným sdružením badatelů okultních Praha - zde se účastníme pravidelných setkání i společných výjezdních (např. výroba magických zrcadel, čarod.mastí).
Řádné oficiální stanovy lóže byly schváleny 1. členskou schůzí 14. 8. 2016.
V pátek 18. listopadu 2016 byla otevřena 2. pracovní skupina: pražská pobočka L.·. U.·. Z.·. S.·. - první setkání se uskutečnilo v kavárně Divoké matky v pražském Karlíně.
Nyní má tedy L.·. U.·. Z.·. S.·. své řádné stanovy, webové stránky, členstvo ve dvou skupinách (prakticky z celé ČR), cíle, studijní program, rituály, dané formy setkávání, má i své patrony a patří již k etablovaným hermetickým skupinám v ČR.

TOPlist